Upewnij się, że na czas wymieniasz nowe opony

opony letnie

Zawsze kupuj nowe opony, gdy obecne opony są zużyte. Kiedy czujesz, że opony nie osiągają takich samych osiągów, jak dawniej. Można poczuć, że tracisz przyczepność podczas pokonywania zakrętów, droga hamowania wydłuża się lub czujesz, że tracisz przyczepność podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Kiedy czujesz, że osiągi spadają, zawsze powinieneś sprawdzić głębokość bieżnika, aby zobaczyć, czy masz mniej niż 5/32 cala. Jeśli głębokość bieżnika przekracza 5/32 cala, mogą wystąpić inne problemy, które obniżają osiągi opon.

Zawsze staraj się zmieniać opony, gdy są uszkodzone lub zużyte. Najlepiej spróbować jednocześnie wymienić wszystkie cztery opony. Opony zimowe są bardziej zależne od głębokości bieżnika niż opony letnie, ponieważ są potrzebne na śnieg i zapobiegają ślizganiu się błota pośniegowego. W przypadku opon letnich staje się to równie ważne na mokrej nawierzchni, ale mniej na suchej nawierzchni.

Zawsze należy sprawdzać ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że ciśnienie we wszystkich czterech oponach jest prawidłowe. Niskie ciśnienie w oponach może spowodować poślizg samochodu i wrażenie, że złapałeś gumę. Niskie ciśnienie może również uszkodzić ściany boczne opon. Zwiększy również gromadzenie się ciepła, co zwiększa zużycie opon, a także zwiększy opory toczenia, co przekłada się na większe zużycie paliwa.

Zbyt napompowane opony również nie są dobre, ponieważ zmieniają profil opony, więc zmienisz obszar kontaktu między drogą a oponą. Zwykle masz gorszą przyczepność i nieoptymalną wydajność. Droga hamowania zostanie wydłużona, więc możesz nie być w stanie uniknąć wypadków. Niska głębokość bieżnika wydłuży również drogę hamowania i zwiększy szansę na aquaplaning. Hydroplaning będzie wymagał dużej objętości rowków, aby rozproszyć jak najwięcej wody, aby zapewnić, że opona nie straci kontaktu z nawierzchnią drogi. Jeśli nie pozbędziesz się wody, opona straci kontakt z nawierzchnią. Gdy opona nie ma kontaktu, stracisz możliwość kierowania pojazdem. Jest to oczywiście sytuacja, której chcesz uniknąć.

Nowoczesne opony znacznie się poprawiły w tej dziedzinie. Wprowadzono innowacje w projektowaniu bieżnika w celu optymalnego odprowadzania wody. Znacząco zmniejszyło to szansę na akwaplanację. Zawsze polecam te opony, ponieważ główną przyczyną wypadków podczas burzy jest aquaplaning. Jeśli planujesz zakup nowych opon, szukaj opon, które są dobre w zapobieganiu aquaplaningowi. Jeśli potrzebujesz opon zimowych, to jest to inna gra w piłkę, ale nadal możesz doświadczyć slushplaningu, w którym mokry śnieg wywoła efekt jak w przypadku wody. Podobne innowacje wprowadzono tutaj, aby zapobiec osiadaniu błota pośniegowego.

W przypadku opon zimowych chcesz również upewnić się, że masz najlepszą możliwą przyczepność do warunków jazdy. Jeśli napotykasz głównie oblodzone drogi, najlepszym wyborem są opony z kolcami. Mają doskonałą przyczepność na lodzie i ciasno ubitym śniegu. Jeśli lód jest rzadki i częściej napotykasz śnieg, możesz również rozważyć opony bez kolców.

Więcej informacji na temat dobrych opon można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/