Jak często należy sprawdzać głębokość bieżnika?

opony zimowe

Nie ma na to jasnych wskazówek, ponieważ zależy to od tego, jak daleko jedziesz i od Twojego stylu jazdy. Bardziej spokojny i ostrożny styl jazdy spowoduje mniejsze zużycie opon. Zależy to również od tego, czy jeździsz samochodem benzynowym, elektrycznym czy hybrydowym. Elektryczne i hybrydowe generalnie powodują większe zużycie ze względu na wyższy moment obrotowy i cięższe pojazdy. Najlepiej jest regularnie sprawdzać opony pod kątem uszkodzeń i usuwać kamienie, które mogą utknąć w bieżniku.

Regularnie je sprawdzając, szybko sprawdzisz również głębokość bieżnika. Jeśli zapiszesz datę sprawdzenia i głębokość bieżnika, możesz zacząć zastanawiać się, kiedy osiągniesz poziom 4 mm, kiedy nadejdzie czas wymiany opon na nowy. Gdy zbliżasz się do 4 mm, możesz również częściej mierzyć, aby wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby jechać do serwisu opon, aby kupić nowy zestaw i je wymienić.

Nie powinno mieć znaczenia, jaki będzie czas po osiągnięciu 4 mm; powinieneś natychmiast zmienić, nawet jeśli wkrótce możesz zmienić opony na zimowe. Jesienią nie chcesz jeździć ze zużytymi oponami, które mają złe właściwości. Może to być dość niebezpieczne, zwłaszcza, że ​​jesienią pogoda może być trudna, dlatego warto mieć dobry komplet opon o dobrych właściwościach.

Niska głębokość bieżnika spowoduje gorszą przyczepność, co zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu. Twoja droga hamowania również się wydłuży, więc zwiększysz prawdopodobieństwo wypadku, ponieważ nie zdołasz zatrzymać się na czas. Gdy pada deszcz lub gdy nawierzchnia jest bardzo mokra, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie aquaplaningu przy małej głębokości bieżnika, co jest jedną z największych przyczyn wypadków podczas deszczu. Dlatego upewnij się, że sprawdzasz głębokość bieżnika i zmieniasz opony, gdy tylko osiągniesz próg 4 mm, aby móc kontynuować jazdę z dobrymi właściwościami bezpieczeństwa oraz przyczepnością i kontrolą, których potrzebujesz. Jeśli posiadasz samochód hybrydowy lub elektryczny, upewnij się, że sprawdziłeś również, czy trzeba obracać opony, aby wyrównać zużycie.

Kiedy zmieniasz opony letnie na zimowe, to oczywisty moment na sprawdzenie opon. Załóżmy, że zlecasz stacji obsługi zmianę za Ciebie. Będą oni mogli wydać opinię eksperta na temat stanu opon letnich podczas ich zdejmowania, a następnie upewnić się, że opony zimowe są w dobrym stanie przed ich założeniem. Jeśli opony letnie nie mają wystarczającego bieżnika na kolejny sezon, warto rozważyć zakup nowego zestawu już teraz i przechowywać felgi z nowymi oponami. To oszczędzi Ci stresu po zakończeniu zimy, ponieważ nie musisz zaczynać szukać nowych opon, gdy chcesz po prostu zacząć cieszyć się wiosenną pogodą.

Więcej informacji na temat głębokości bieżnika można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/