Kiedy wybrać opony zimowe i śniegowe

opony zimowe

Mieszkając w rejonie, w którym panują długie, surowe zimy, należy wybierać opony zimowe i śniegowe. W takich miejscach zaleca się używanie dedykowanej opony zimowej. Oczywiście istnieje możliwość zastosowania opon całorocznych. Zarówno opony całoroczne, jak i opony śniegowe i zimowe przeszły testy na śniegu i lodzie i zdobyły emblemat „Three Peak Mountain Snowflake” na ścianie bocznej opony. Opony całoroczne również posiadają ten emblemat, oznaczający ich zatwierdzone użytkowanie w trudnych zimowych warunkach pogodowych. Zaletą opon całorocznych jest to, że nie trzeba ich wymieniać; mogą być używane przez cały rok.

 

Opony śniegowe i zimowe występują zarówno w wersji bez kolców, jak i z kolcami. Wybór zależy od warunków zimowych panujących w regionie, w którym mieszkasz. Opony z kolcami są lepsze na lodzie i ubitym śniegu, podczas gdy opony bez kolców wystarczą gdzie indziej. W ostatnich latach nastąpiło wiele postępów w oponach zimowych dzięki lepszym mieszankom gumowym i bardziej ekologicznym kolcom. Dzięki temu opony zimowe są bardziej przyjazne dla środowiska niż poprzednie wersje opon zimowych. Nawet w przypadku bardziej ekologicznych stadnin istnieją ograniczenia dotyczące ich używania, dlatego ważne jest, aby sprawdzić przepisy obowiązujące w miejscu zamieszkania. W niektórych stanach opony z kolcami nie są w ogóle dozwolone.

 

Opony bez kolców, takie jak Nokian Hakkapeliitta R3, są mniej regulowane niż opony z kolcami. Dzięki innowacjom, takim jak „koncepcja przyczepności Artic sense” i szponom śnieżnym, te opony bez kolców dorównują osiągami oponom z kolcami. Dzięki dodanym do mieszanki gumowej biocząsteczkom Cryo Crystal 3 zapewniającym przyczepność, opony te zapewniają optymalną przyczepność, chwytając powierzchnię jezdną, zapewniając doskonałą przyczepność zimową. Ponadto wielopłaszczyznowe pazury śnieżne dodatkowo poprawiają przyczepność na lodzie i śniegu, szczególnie podczas przyspieszania i hamowania. Opony te zapewnią Ci spokój ducha nawet podczas nagłych śnieżyc i szybko marznących nawierzchni, zapewniając idealną równowagę między bezpieczeństwem a komfortem. Opony te mogą być również używane w samochodach hybrydowych i elektrycznych, co zapewnia dodatkową przyczepność potrzebną do hamowania, ponieważ samochody hybrydowe i elektryczne są cięższe ze względu na ich akumulatory. Dzięki Nokian Hakkapeliitta R3 będziesz cieszyć się doskonałą przyczepnością i prowadzeniem zarówno na śniegu, jak i lodzie, jednocześnie oszczędzając paliwo.

 

Założenie opon zimowych, z kolcami lub bez, w niektórych obszarach Stanów Zjednoczonych, gdzie zimy są srogie, może być znaczną zaletą. Niektórzy wolą mieć opony letnie w swoich samochodach, a zimą zmieniać je na dedykowane opony zimowe. Zarówno opony z kolcami, jak i bez kolców oferują wyjątkową przyczepność i trakcję zarówno na śniegu, jak i na lodzie, a dzięki nowszym, bardziej nowoczesnym oponom zmniejszono opór toczenia, aby umożliwić lepsze przebiegi na gazie. Wadę zmiany opon można wyeliminować, przechowując drugi komplet kół w garażu z zamontowanym kompletem opon zimowych lub używając opon całorocznych, ponieważ są one również dopuszczone do użytku zimowego.

 

Więcej informacji na temat opon zimowych i śniegowych można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/